გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი: მედეა ბორჩაშვილი
პირადი ნომერი: 08001005815
საგანი: ქართული
ენა და ლიტერატურა
კლასი: VII
მოსწავლეთა რაოდენობა: 20
გაკვეთილის თემა: ნოდარ დუმბაძის „სამშობლო“
მიზანი:
მოსწავლეები შეძლებენ:
გაკვეთილის თემის
გააზრებას და პრაქტიკულად გაანალიზებას;
საკუთარი დამოკიდებულების
გამოხატვას გაკვეთილის თემის მიმართ;
უსაფრთხო, საგანმანათლებლო
ქსელის EDMODO-ს გამოყენებას მასწავლებელთან და თანაკლასელებთან კომუნიკაციისთვის;
გაიაზრებენ საპრეზენტაციო
პროგრამა Pover-point-ს დანიშნულებას;
აიმაღლებენ ციფრული
მოქალაქეობისთვის საჭირო უნაჩ-ვევებს.
გაკვეთილი დაგეგმილია მე-7 კლასში, სადაც ისტ-ის ახალი
სტანდარტით საპრეზენტაციო პროგრამა Pover-point-ი
მე-6 კლასში უკვე შესწავლილია, ვინაიდან ამ ასაკის მოსწავლეს აღნიშნული პროგრამა თითქმის
ყველა საგანში სჭირდება. თითქმის ყველა სასწავლო დისციპლინა ითხოვს მოსწავლისგან პრეზენტაციის
შექმნას. ასევე აღნიშნულ გაკვეთილზეა დაგეგმილი უსაფრთხო საგანმანათლებლო სოციალური
ქსელის EDMODO-ს
გამოყენება, რაც ხელს უწყობს ციფრული მოქალაქეობის განვითარებას.
მას შემდეგ, რაც თვითონ გავიარე EDMOD-ს ვირტუალური საკლასო ოთახის ტრენინგი,
ოქტომბრის დასაწყისში დავარეგისტრირე ჩემი მოსწავლეები და მოვიწვიეთ მშობელთა ჯგუფიც
EDMOD-ზე.
თითქმის ყოველ გაკვეთილზე მიმდინარეობს მისი გამოყენება.
მე-7 კლასის ქართულის სტანდარტი კი ითვალისწინებს ნარატიული
ტექსტის გააზრებას და ტექსტიდან ექსპლიციტური და იმპლიციტური ინფორმაციის ამოღებას,
ნასწავლის ტრანსფერს.
გაკვეთილზე გამოყენებული აქტივობები დამეხმარება, როგორც
ციფრული მოქალაქეობის ჩამოყალიბებაში, ისე წაკითხულის გააზრებაში და ტრანფერში.
გაკვეთილი იყო ინოვაციური, ინტეგრირებული და გამჭოლიკომპეტენციებიც
გამოუმუშავა მოსწავლეებს.
ინოვაციური: მოდელის
ჩვენება EDMODO-ს
ვირტუალური საკლასო ოთახის დანერგვა სასწავლო პროცესში.
ინტეგრირებული:
ისტ-ის ინტეგრირება ქართულ ლიტერატურასთან
გამჭოლი კომპეტენცია:
ციფრული მოქალაქეობა- სოციალური, ეთიკური და უსაფრთხოების ნორმების დაცვა და ისტ-ის
პასუხისმგებლობით გამოყენება. მოსწავლე აცნობიერებს საკუთარ უფლებას ციფრულ ნამუშევარზე,
იაზრებს მისი გამოყენების სწორ და არასწორ შესაძლებლობებს.
#
|
აქტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
რესურსი
|
დრო
|
1.
|
საორგანიზაციო საკითხები, თემისა და მიზნის გაცნობა,
მოსწავლეთა შესვლა ვირტუალური საკლასო ოთახის EDMODO-ს
ქსელში.
|
ინდივიდუალური
|
ინტერნეტში ჩართული კომპიუტერები, სოციალური ქსელი EDMODO, რომელსაც მოსწავლეები გაკვეთილის განმავლობაში სხვადასხვა
აქტივობებში იყენებენ.
|
2-წთ.
|
|
2.
|
მოსწავლეთა პროვოცირების მიზნით მასწავლებელი სვამს
კითხვას გაკვეთილის თემიდან გამომდინარე: რა არის სამშობლო? და ასოციაციური რუკის
გამოყენებით წერს ფორმატზე მოსწავლეთა პასუხებს. იყენებს განმავითარებელ შეფასებას.
|
კითხვა-პასუხი
|
ინდივიდუალური
|
მარკერი, პორმატი,
|
2-წთ
|
3.
|
კლასი იყოფა სამ ჯგუფად. მასწავლებელი იყენებს ჯიკ-სოუს
მეთოდს ტექსტის დაშლა და გამთლიანება. სამ
ნაწილად ყოფს ტექსტს და დებს EDMODO-ს ვირტუალურ კლასში.
მოსწავლეები კითხულობენ დავალებას და მსჯელობენ ტექსტის მთავარ სათქმელზე.
|
პრაქტიკული მუშაობა
|
ჯგუფური
|
კომპიუტერი, პროექტორი, თაბახი, მარკერი, www.edmodo.com
|
10-წთ
|
4.
|
შესწავლილი ტექსტის ნოდარ დუმბაძის „სამშობლოს“ მიხედვით
მასწავლებელი ავალებს მოსწავლეებს მოამზადონ მარტივი სამსლაიდიანი პრეზენტაცია ჯგუფებშიI-ჯგუფი:
რად მიყვარს სამშობლო?
II-ჯგუფი: ვის ჰქვია პატრიოტი?
III-ჯგუფი: რა ღირს სამშობლო? აქვე ახსენებს საპრეზენტაციო
პროგრამა pover-point-ს.
|
პრაქტიკული სამუშაო
|
ჯგუფური
|
კომპიუტერი, პროექტორი,პროგრამა pover-point-ი
|
15-წთ
|
5.
|
ჯგუფები თვითონ ირჩევენ პრეზენტატორს და აკეთებენ
პრეზენტაციებს კლასის წინაშე. მასწავლებელი ურიგებს წინასწარ გამზადებულ შეფასების
სქემებს და სთხოვს კლასს შეაფასონ პრეზენტაცია.
|
პრეზენტაცია
|
ინდივიდუალური
|
კომპიუტერი, პროექტორი, პროგრამა pover-point
|
10-წთ
|
6
|
ნასწავლის განმტკიცების მიზნით მასწავლებელი EDMODO-ს ვირტუალურ კლასში დებს შემაჯამებელ ქვიზს.
|
პრაქტიკული სამუშაო
|
ინდივიდუალური
|
კომპიუტერი, პროექტორი, www.edmodo.com
|
5-წთ
|
7.
|
მასწავლებელი EDMODO-ს
ვირტუალურ კლასში აძლევს საშინაო დავალებას სამგვერდიანი ელექტრონული ბროშურის შექმნა
|
პრაქტიკული სამუშაო
|
ინდივიდუალური
|
კომპიუტერი, პროექტორი, www.edmodo.com
|
1-წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი:
ქართ. VII. 7. მოსწავლეს შეუძლია
სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების გააზრება-გაანალიზება,
მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა და ახსნა.
·
ამოიცნობს წაკითხულ ტექსტში მთავარ აზრს (იდეას), განასხვავებს ფაქტებს შეფასებებისგან,
გამოაქვს დასკვნები და წარმოადგენს რეზიუმეს სახით (ზეპირად ან წერილობით);
·
გამოაქვს დასკვნები მთლიანი ტექსტის
ან მისი მონაკვეთის საფუძველზე;
ისტ. ტექნ. დაწყ. 5. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სხვადასხვა
სახის ციფრული საშუალების
შერჩევა და გამოყენება კომუნიკაციისთვის და თანამშრომლობისთვის.
მოსწავლე:
·
იყენებს
ისტ-ს სასკოლო საზოგადოებასთან საკომუნიკაციოდ, ციფრული მასალის შესაქმნელად და მისი
ხარისხის გასაუმჯობესებლად;
·
იცავს
საკომუნიკაციო საშუალებების კორექტულად გამოყენების წესებს, იცავს უსაფრთხოების ნორმებს
ციფრული რესურსის მისაწვდომობის მიზნით;
·
მიზნისა
და აუდიტორიის თავისებურებების გათვალისწინებით ამზადებს პრეზენტაციას/სლაიდებს საკუთარი
ან ჯგუფის მოსაზრებების სადემონსტრაციოდ;
შეფასება:
გაკვეთილის მიმდინარეობისას მოსწავლეები შეფასდებიან განმავითარებელი კომენტარებით,
ხოლო ჯგუფური მუშაობისას და ქვიზების შესრულებისას განმსაზღვრელი შეფასებით.
ხელმოწერა: მედეა
ბორჩაშვილი
თარიღი: 19. XII.
2018
წ.
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
№
|
კრიტერიუმები
|
ქულა
|
|
კრიტერიუმის ქულა
|
მიღებული შეფასება
|
||
1.
|
პრეზენტაცია შეიცავს 3 სლაიდს
|
0,5 ქულა
|
|
2.
|
სამივე სლაიდზე ინფორმაცია მოთხოვნის შესაბამისადაა წარმოდგენილი
|
0,5; 0,5; 0,5.
|
|
3.
|
ინფორმაცია სრულყოფილია და ორგანიზებულადაა წარმოდგენილი სლაიდებზე
|
2 ქულა
|
|
4.
|
პრეზენტატორი ეფექტურად წარმოადგენს ნამუშევარს კლასის წინაშე
|
2 ქულა
|
|
5.
|
იცავს დროის ლიმიტს
|
1 ქულა
|
|
დაკვირვება ჯგუფებზე
№
|
კრიტერიუმები
|
ჯგუფები
|
||
I
|
II
|
III
|
||
1
|
დავალების შესრულებაში ჯგუფის ყველა წევრი იღებს მონაწილეობას
|
□
|
□
|
□
|
2
|
ჯგუფის წევრები თანამშრომლობენ და ითვალისწინებენ ერთმანეთის მოსაზრებებს.
|
□
|
□
|
□
|
3
|
ჯგუფი ხმაურის გარეშე ასრულებს დავალებას.
|
□
|
□
|
□
|
4
|
ჯგუფი იცავს დროის ლიმიტს
|
□
|
□
|
□
|






No comments:
Post a Comment